Ну, загалом, це можна назвати кінцем «Революції парасольок». Кінцем протестної акції в Гонконзі, яка тримала в «тонусі» керівництво Спеціального адміністративного району Китаю і центральну владу в Пекіні понад 60 днів. Демонстрацій, які трохи нагадували гру в демократію та великомасштабне і тривале молодіжне свято зі своїми перемогами і драмами.
Хоча в четвер активісти з числа студентів, які стали кістяком «Окупуй Централ», і заявили, що вони «серйозно зважать» подальші шанси блокування доріг, акція, треба визнати, зійшла нанівець. Радитися, як бути далі, збираються протягом тижня. Після чого обіцяють оголосити своє рішення. Кажуть, що не відмовляються від своїх вимог, просто змінять тактику.
Тим часом, також у четвер поліція відпустила з миром трьох натхненників і керівників руху, які здалися напередодні добровільно. З ними здалися ще 62 людини у віці від 20 до 82 років, зізнавшись у тому, що порушили закон. Відпустили всіх. Так само, як і заарештованих раніше в різний час 300 демонстрантів. Поки що. Втім, ще очікуються слідство і суди. Активістам загрожує термін до 5 років, а може і більше, залежно від того, як сильно влада захоче покарати тих, хто не слухав її умовляння протягом 7 тижнів. Починати репресії прямо зараз по-розумному не стали, щоб не розпалити згаслу активність.
Тим більше, що хоча старші товариші знову опинилися на волі, це навряд чи допоможе реанімувати акцію. Професори на чолі з Бенні Таєм самі закликали своїх малолітніх, здебільшого, підопічних завершити «Окупуй» і розійтися по домівках. Вони пояснили це тим, що турбуються про долю і життя молодих людей, безпека яких не може бути гарантована у зв'язку з усе більш рішучими діями поліції, яка ясно дала зрозуміти, що церемонитися з протестувальниками не стане. Ніхто не хоче насильства і того, щоб протести переросли в справжню революцію. І нову площу Тяньаньмень.
Тому і центральний уряд КНР не втручався відкрито і грубо в ситуацію, обмежившись висловленням підтримки діям глави адміністрації САР Лян Чженьїна та періодичною подачею матеріалів про те, як погано впливають події на імідж Гонконгу, на його репутацію міжнародного ділового центру. Про те, як негативно самі гонконгівці ставляться до подій, що за всіма цими заворушеннями стоїть Захід, який маніпулює свідомістю незміцнілих умів. Це для внутрішнього користувача. У Пекіні справедливо прорахували, що всі просто втомляться, головне не дати розгорітися полум'ю з іскри.
Найбільш непримиренні демонстранти, такі як 18-річний Джошуа Вон, який прославився тим, що його побила та арештувала поліція, теж сказали, що всерйоз подумують про «відступ». При тому, що ось уже три дні Вон перебуває в стані голодування. Влада покартала тих, хто пішов на голодування, по-батьківськи порадивши подбати про своє здоров'я. Заодно нагадала про безперспективність спроб «висловлювати свою думку з приводу конституційної реформи шляхом незаконних і конфронтаційних дій».
Нагадаємо, що протести в колишній британській колонії, яка “повернулася в лоно батьківщини” у 1997 році, почалися 28 вересня. Головною вимогою було проведення прямих виборів у 2017 році, а також відставка нинішнього глави регіону. Два місяці мегаполіс, фінансовий центр Азії був значною мірою паралізований - кілька центральних вулиць були перекриті для руху демонстрантами, число яких доходило в деякі періоди до 100 тисяч. За останні дні представникам влади і тисячам поліцейських все ж вдалося звільнити вулиці від барикад і наметів. Тих, хто намагався чинити їм опір, залишилося від сили кілька сотень. Рух ослаб.
Чистити проїжджу частину довго не довелося: акуратні гонконгівці, які ночували у своїх крихітних різнокольорових наметах досі теплими гонконгськими ночами, особливого сміття і не залишили. Так що на відновлення грошей не потрібно. Зате шукати кошти доведеться на покриття фінансових втрат транспортних компаній міста, яке серйозніше, ніж будь-яке інше залежить від громадського транспорту. Та ще туристична галузь недорахувалася кількох мільйонів доларів.
«Квітуча гавань» повертається до звичного, динамічного життя. Влада на даний момент може констатувати свою перемогу - жодних поступок демонстрантам зроблено не було. Китайцям на материку також має стати ясно, що не варто навіть починати щось подібне, все одно нічого не вийде. А те, що думають з цього приводу на Заході, Піднебесну мало хвилює.
Ольга Танасійчук, Пекін.
05.12.2014